Goodman 2.5 Ton 14 Seer Package Heat Pump
Goodman 2.5 Ton 14 Seer Package Heat Pump
Model: GPH1430H41
The Goodman GPH14H Packaged Heat Pump provides energy-efficient cooling and heating performance in one self-contained unit. This unit uses the environmentally friendly refrigerant R-410A, which is chlorine-free to help prevent damage to the ozone layer. The GPH14H is housed in a heavy-gauge, galvanized-steel cabinet that offers a high-quality, UV-resistant powder-paint finish and allows for a ground level or rooftop mount.
Standard Features:
- Energy-efficient compressor with internal relief valve
- Two-stage heating & cooling on 4 & 5 ton units
- Fully charged R-410A system
- EEM (X-13) blower motor
- Liquid-line filter dryer
- Copper tube aluminum fin coils
- Electric heat kit available as a field installed option
- See a list of Accessories in the Product Specifications
- 10 Year Parts Warranty/10 Year Compressor Warranty
| Model Number (s) | GPH1430H41 |
| Brand | Goodman |
| Type | Heat Pump |
| Ton | 2.5 Ton |
| SEER | 14 |
| Cooling Btu | 28,600 |
| Cooling Stage(s) | 1 |
| Compressor Stage | Single |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Decibel Level (dB) | 76 |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| UPC # | 00663051524958 |
| Heating Btu | 28,000 |
| Voltage | 208/230V |
| Maximum CFM | 1,050 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 325 |
| Height (Inches) | 30 |
| Length (Inches) | 66 1/4 |
| Width (Inches) | 34 |
| HSPF | 8.00 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| UPC # | 00663051524958 |
| Heating Btu | 28,000 |
| Voltage | 208/230V |
| Maximum CFM | 1,050 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 325 |
| Height (Inches) | 30 |
| Length (Inches) | 66 1/4 |
| Width (Inches) | 34 |
| HSPF | 8.00 |

