5 Ton 18 Seer Goodman Air Conditioner Condenser
5 Ton 18 Seer Goodman Air Conditioner Condenser
Model: DSXC180601
The Goodman DSXC18 Air Conditioner uses the chlorine-free refrigerant R-410A and features energy efficiencies and operating sound levels that are among the best in the heating and cooling industry. The DSXC18 contains the two-stage, high-efficiency Copeland scroll compressor, which provides improved temperature and humidity control. This unit is designed for the consumer who desires superb comfort and quiet operation.
<
<Standard Features:
<
<
- R-410A chlorine-free refrigerant
- Two-Stage Copeland UltraTech scroll compressor
- High-density foam compressor sound blanket
- Copeland ComfortAlert diagnostics
- Low-pressure switch
- Fully charged for 15 feet of tubing length
- Factory-installed filter dryer
- Highly efficient condenser fan motor
- Copper tube/enhanced aluminum fin coil
- Sweat connection service valves with easy access to gauge ports
- AHRI Certified; ETL Listed
<
<Cabinet Features:
<
<
- Goodman sound control top design
- Wire fan discharge grille
- Steel louver coil guard
- Baked-on powder-paint finish
- Rust-resistant coated screws
- Compact footprint
- Top and side maintenance access
- Single-panel access to controls with space provided for field-installed accessories
- When properly anchored, meets the 2001 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds (Anchor bracket kits available.)
| Model Number (s) | DSXC180601 |
| Brand | Goodman |
| Type | Air Conditioning |
| Ton | 5.0 Ton |
| SEER | 18 |
| Cooling Btu | 57,000 |
| Cooling Stage(s) | 2 |
| Compressor Stage | Two |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Decibel Level (dB) | 74 |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Suction Valve Size (Inches) | 1 1/8 |
| Liquid Valve Size (Inches) | 3/8 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | Lifetime |
| UPC # | 640852911446 |
| Amp(s) | 60 |
| Voltage | 208/230V |
| Maximum CFM | 2,000 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 296 |
| Height (Inches) | 38 1/4 |
| Width (Inches) | 35 1/2 |
| Depth (Inches) | 35 1/2 |
| Category | Condensers |
| Liquid Valve Size (Inches) | 3/8 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | Lifetime |
| UPC # | 640852911446 |
| Amp(s) | 60 |
| Voltage | 208/230V |
| Maximum CFM | 2,000 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 296 |
| Height (Inches) | 38 1/4 |
| Width (Inches) | 35 1/2 |
| Depth (Inches) | 35 1/2 |
| Category | Condensers |

