2 Ton 21 Seer Bryant Air Conditioner Condenser
2 Ton 21 Seer Bryant Air Conditioner Condenser
Model: 180BNA024000
The Bryant 180B Air Conditioner with Puron Refrigerant achieves efficiencies up to 21 SEER. It's design features are unmatched by any other family of equipment. It starts with the Evolution System then continues with two-stage cooling and our exclusive comfort-enhancing Perfect Humidity function. The Model 180B combines all of Bryants most sophisticated comfort technologyto elevate your home's environment. When you look at the overall picture of enhanced comfort, available tax credits, lower operating costs, long-term availability of Puron refrigerant and lasting reliability/durability, Bryant delivers an extremely high value with the Model 180B.
Standard Features:
- 14.5 - 21 SEER/11.7 - 15.0 EER
- Microtube Technology refrigeration system
- 2-stage scroll compressor
- System supports Evolution Control or standard 2-stage thermostat controls
- Indoor air quality accessories available
- Sound level as low as 66 dBA
- Electronic ECM ball bearing outdoor condenser fan motor
- Puron refrigerant - environmentally sound, won't deplete the ozone layer and low lifetime service cost
- Compressor sound hood
- Internal pressure relief valve
- Internal thermal overload
- Filter drier
- Forward swept condenser fan blade
- Quiet mount split post compressor grommets
- Crank case heater standard
- Standard Duraguard protection package
- Long line up to 250 feet 76.20 m total equivalent length, up to 200 feet 60.96 m condenser above evaporator, or up to 80 ft. 24.38 m evaporator above condenser, See Longline Guide for more information
- Low ambient down to -20F/-28.9C)) with accessory kit
| Model Number (s) | 180BNA024000 |
| Brand | Bryant |
| Type | Air Conditioning |
| Ton | 2.0 Ton |
| SEER | 21 |
| Cooling Btu | 26,600 |
| Cooling Stage(s) | 2 |
| Compressor Stage | Two |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Decibel Level (dB) | 71 |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Suction Valve Size (Inches) | 7/8 |
| Liquid Valve Size (Inches) | 3/8 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| UPC # | 646341708412 |
| Amp(s) | 25 |
| Voltage | 208/230V |
| Maximum CFM | 3,637 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 276 |
| Height (Inches) | 40 1/4 |
| Width (Inches) | 35 |
| Depth (Inches) | 35 |
| Category | Condensers |
| Liquid Valve Size (Inches) | 3/8 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| UPC # | 646341708412 |
| Amp(s) | 25 |
| Voltage | 208/230V |
| Maximum CFM | 3,637 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 276 |
| Height (Inches) | 40 1/4 |
| Width (Inches) | 35 |
| Depth (Inches) | 35 |
| Category | Condensers |

