Goodman 1.5 Ton 13.4 SEER2 Air Conditioning System (Ceiling-Mounted - 5Kw Heat)
Goodman 1.5 Ton 13.4 SEER2 Air Conditioning System (Ceiling-Mounted - 5Kw Heat)
Model: GSXN3N1810 - ACSF18MN1605
Couldn't load pickup availability
The Goodman GSXN3 Air Conditioner uses the environmentally friendly refrigerant R-410A and features the unique Goodman sound control top design for quiet operation. In addition, the unit has an attractive louvered metal guard that protects the coil from damage plus a powder-paint finish that provides premium durability and improved UV protection.
Standard Features:
- Energy-Efficient Compressor
- Copper tube/ enhanced aluminum fin coil-5mm diameter
- Factory-installed filter drier
- Fully charged for 15’ of tubing length
- Service valves with sweat connections and easy-to-access gauge ports
- Contactor with lug connection
- Ground lug connection
- ARI Certified; ETL Listed
Cabinet Features:
- Removable grille-style top design compliant with UL 60335-2-40
- Venturi for increased velocity of airflow
- Heavy-gauge galvanized-steel cabinet
- Attractive Architectural Gray powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval
- Steel louver coil guard
- Rust-resistant coated screws
- Single-panel access to controls with space provided for field-installed accessories
The Goodman ACSF Air Handler is an Electric Heat Air Handler designed to be ceiling mounted. These units have galvanized-steel construction and quiet operation. They are backed by a 10-Year Parts Limited Warranty.
Standard Features:
- All-Aluminum tube/aluminum fin coil
- Direct-drive, resilient-mount, multi-speed motor
- Sequence-controlled and rust-resistant nickel chromium heating elements of 5, 6, 8 and 10 kW
- High-efficiency evaporator coil
- Quiet operation
- AHRI Certified; ETL Listed
- Primary/secondary drain connection in a high-temperature plastic drain pan
- Suitable for free-return installation (non-ducted return air)
- Galvanized-steel construction
- Factory-installed pull-type disconnect
- Easy service access
NOTE TO CUSTOMER: To ALL interested parties, the sale of this 13 Seer Rated product is limited to the following states [AK, CO, CT, ID, IL, IN, IA, KS, ME, MA, MI, MN, MO, MT, NE, NH, NJ, NY, ND, OH, OR, PA, RI, SD, UT, VT, WA, WV, WI, WY, as well as the U.S. Territories]. If you are located in [AZ, CA, NV, NM, AL, AR, DE, FL, GA, HI, KY, LA, MD, MS, NC, OK, SC, TN, TX, VA and the District of Columbia] then you must purchase a minimum of 14 Seer Rated product in order to conform to the new EPA Regulations. Please contact us at 888.474.9966 for further information.
| Model Number (s) | GSXN3N1810 - ACSF18MN1605 |
| Brand | Goodman |
| Type | Air Conditioning |
| Ton | 1.5 Ton |
| SEER | 13.4 |
| Cooling Btu | 18,000 |
| Cooling Stage(s) | 1 |
| Compressor Stage | Single |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Decibel Level (dB) | 73 |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Suction Valve Size (Inches) | 3/4 |
| Liquid Valve Size (Inches) | 3/8 |
| Outdoor Unit Height (Inches) | 27 |
| Outdoor Unit Width (Inches) | 26 |
| Outdoor Unit Depth (Inches) | 26 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| AHRI Certificate # | 211122540 |
| UPC # | 646341736989 |
| Amp(s) | 15 |
| Voltage | 208/230V |
| Blower | Multi-Speed |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 189 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 21 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 43 1/4 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 11 1/4 |
| Outdoor Unit Width (Inches) | 26 |
| Outdoor Unit Depth (Inches) | 26 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| AHRI Certificate # | 211122540 |
| UPC # | 646341736989 |
| Amp(s) | 15 |
| Voltage | 208/230V |
| Blower | Multi-Speed |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 189 |
| Indoor Unit Depth (Inches) | 21 |
| Indoor Unit Width (Inches) | 43 1/4 |
| Indoor Unit Height (Inches) | 11 1/4 |


