Goodman 3.5 Ton 14 Seer Heat Pump Condenser
Goodman 3.5 Ton 14 Seer Heat Pump Condenser
Model: GSZ140421
The Goodman GSZ14 Heat Pump will provide you with reliable cooling and heating at money-saving energy efficiency levels as compared to lower SEER heat pump units. Your Goodman air conditioner starts with an energy-efficient compressor, which operates in tandem with our high-efficiency coil. The coil is made of rifled refrigeration-grade copper tubing and corrugated aluminum fins in a design that maximizes surface area. These high-quality components together cool your home.
Standard Features:
- R-410A chlorine-free refrigerant
- High-efficiency scroll compressor
- SmartShift technology to ensure quiet reliable defrost
- Factory-installed bi-flow liquid-line filter drier
- Factory-installed suction-line accumulator
- Factory-installed compressor crankcase heater
- Factory-installed high-capacity muffler
- High- and low-pressure switches
- Service valves with sweat connections and easy access to gauge ports
- Copper tube/enhanced aluminum fin coil
- Fully charged for 15 ft of tubing length
- Contactor with lug connection
- Ground lug connection
- AHRI Certified; ETL Listed
Cabinet Features:
- Goodman sound control top design
- Steel louver coil guard
- Heavy-gauge galvanized-steel cabinet
- Attractive Architectural Gray powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval
- Top and side maintenance access
- Service ports and controls are accessible while unit is operating
- When properly anchored, meets the 2010 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds
| Model Number (s) | GSZ140421 |
| Brand | Goodman |
| Type | Heat Pump |
| Ton | 3.5 Ton |
| SEER | 14 |
| Cooling Btu | 39,000 |
| Cooling Stage(s) | 1 |
| Compressor Stage | Single |
| Electrical Phase(s) | 1-Phase |
| Decibel Level (dB) | 75 |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Suction Valve Size (Inches) | 7/8 |
| Liquid Valve Size (Inches) | 3/8 |
| Parts Warranty (Years) | 10 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| UPC # | 00663051599314 |
| Heating Btu | 37,600 |
| Amp(s) | 35 |
| Voltage | 208/230V |
| Maximum CFM | 1,300 |
| Heating Stage(s) | 1 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 207 |
| Height (Inches) | 39 3/4 |
| Width (Inches) | 35 1/2 |
| Depth (Inches) | 35 1/2 |
| Category | Heat Pumps |
| HSPF | 8.20 |
| Compressor Warranty (Years) | 10 |
| UPC # | 00663051599314 |
| Heating Btu | 37,600 |
| Amp(s) | 35 |
| Voltage | 208/230V |
| Maximum CFM | 1,300 |
| Heating Stage(s) | 1 |
| Total Shipping Weight (lbs.) | 207 |
| Height (Inches) | 39 3/4 |
| Width (Inches) | 35 1/2 |
| Depth (Inches) | 35 1/2 |
| Category | Heat Pumps |
| HSPF | 8.20 |

